Wakacje dobiegły końca, trwają ostatnie dni lata. Powoli zbliża się do nas jesień, uwielbiana przez wiele kobiet na całym świecie. Jest to czas, w którym wyciągamy z dna naszych szaf ulubione płaszcze, wygodne botki na obcasie i miękkie swetry. To właśnie te części garderoby sprawiają, że kochamy nawet chłodne pory roku. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się swetrom – czy warto inwestować w modele wykonane z kaszmiru, jak dbać o ten wyjątkowy materiał oraz z czym go łączyć, by stworzyć piękną stylizację? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tym wpisie!
Kaszmir bez tajemnic
Kaszmirowy sweter jest w modzie damskiej niemal jak mała czarna. To już klasyka, o której marzy każda kobieta. Ceny nie należą jednak do najniższych, przez co nie każda osoba może sobie na niego pozwolić. Nic w tym dziwnego – proces produkcji jest bardzo długi i trudny. Na początek jednak zastanówmy się, czym w ogóle jest kaszmir, jak powstaje i jak prawidłowo go pielęgnować.
Materiał ten to nic innego, jak jedna z odmian wełny. Cały proces jego produkcji zaczyna się oczywiście od pozyskania włókien z kóz kaszmirskich. Żyją one w Himalajach, na wysokości około 3-5 tys. metrów, gdzie temperatura jest bardzo niska – sięga do -40 stopni. Dzięki temu wełna kóz kaszmirskich może w pełni zaprezentować swoje możliwości, czego skutkiem są cenione na całym świecie właściwości.
Ta wyjątkowa wełna podzielona jest na dwie warstwy. Pierwsza w nich to długie, sztywne i niezbyt przyjemne w dotyku włosy, których zadaniem jest ochrona zwierzęcia przed zimnym wiatrem. Druga natomiast to miękki i lekki puch, który ogrzewa kozy kaszmirskie podczas najniższych temperatur. To właśnie z nich powstaje nasz dzisiejszy bohater.
Samo pozyskiwanie włókien nie jest tak proste, jak w przypadku owiec, które po prostu się goli. Kaszmir to materiał bardzo delikatny – kiedy wiosną kozy kaszmirskie nie potrzebują już swojej puchowej ochrony przed zimnem, włókna są wyczesywane lub po prostu zbierane ręcznie. Jest to proces bardzo pracochłonny. Na tym etapie warto wspomnieć, że jednorazowo z kozy można pozyskać TYLKO 150 – 200 gramów runa. Sweter natomiast powstaje z co najmniej 300 gramów i jest to absolutne minimum. Często potrzeba go dużo więcej – średnio trzeba wyczesać aż pięć lub sześć kóz, by uzyskać sweterek, który kupujemy w sklepach.
Ekstremalne warunki hodowania kóz, długotrwały i pracochłonny proces pozyskiwania niewielkiej ilości włókien, skomplikowana obróbka materiału to czynniki, przez które kaszmir stał się niezwykle ekskluzywnym produktem, na który mogą pozwolić sobie tylko nieliczni.
Ciepły, miły w dotyku, czyli wszystkie zalety kaszmiru
Kaszmir jest uwielbiany ze względu na dużą liczbę zalet, jakie wynikają z jego noszenia:
● Przede wszystkim doskonale trzyma on ciepło. Nie bez powodu kozy kaszmirskie są w stanie wytrzymać czterdziestostopniowe mrozy. Zostało udowodnione, że jest on kilkukrotnie cieplejszy od innych rodzajów wełny. Co ciekawe, swetry wykonane z tego materiału można nosić również w nieco cieplejsze, jesienne dni. Wynika to z budowy włókien, które, lekko połączone, pozwalają skórze oddychać, magazynując przy tym powietrze oraz wytwarzane przez nas samych ciepło.
● Jest niezwykle miękki i przyjemny w dotyku. Wytwarzany przez kozy kaszmirskie puch jest bardzo miły dla naszej skóry. Noszenie go to czysta przyjemność, w odróżnieniu od innych rodzajów wełny, takich jak np. moher, który może podrażniać.
● Nie pochłania zapachów i jest odporny na zabrudzenia. Brzmi jak coś niemożliwego? A jednak! Kaszmir ma specjalne właściwości, dzięki którym można powiedzieć, że sam się oczyszcza.
● Posiada właściwości higroskopijne. Kaszmir absorbuje wodę z otoczenia i niemal od razu odprowadza ją na zewnątrz. Co to znaczy dla nas – jej użytkowników? Nie jest on wodoodporny, ale fakt niewchłaniania wody sprawia, że sweter wykonany z tego materiału dość szybko schnie. Jeśli więc na jesiennym spacerze spotka Cię lekka mżawka, możesz mieć pewność, że nie przemokniesz do suchej nitki.
● Włókna kaszmiru są bardzo sprężyste i elastyczne. Znaczy to, że wykonany z nich sweter się nie pogniecie. Zawsze będzie wyglądał fantastycznie, pięknie się przy tym mieniąc.
Czy kaszmir ma jakieś wady?
Jeśli są zalety, niestety muszą być również wady. Kaszmir ma ich jednak stosunkowo niewiele:
● Cena. To pierwsza i prawdopodobnie najistotniejsza wada, która bardzo często zniechęca do zakupu wiele osób. Ceny regularne swetrów wykonanych z tego materiału zaczynają się w okolicach 500 zł, często sięgają nawet kilku tysięcy.
● Odzież wykonana z kaszmiru niestety ma to do siebie, że z czasem się mechaci. Na jej powierzchni powstają często mało estetyczne małe kulki. Jest to jednak naturalny proces, którego nie da się uniknąć w przypadku wysokiej jakości materiału. Odpowiednia pielęgnacja może jednak znacznie opóźnić efekt mechacenia, jak np. rzadkie pranie lub zapewnienie naszej odzieży kilkudniowego odpoczynku.
● Jak każdą wełnę, również i kaszmir bardzo lubią mole. Prawidłowe zabezpieczenie latem powinno jednak skutecznie je odstraszyć, a Ty będziesz mogła cieszyć się swoim ulubionym, miłym w dotyku swetrem.
● Również pielęgnacja i sposób prania jest dla niektórych osób nieco zbyt wymagająca. Kaszmirowe swetry należy prać najlepiej ręcznie lub na specjalnym programie do wełny, w odpowiedniej temperaturze. Również suszenie odbywa się w nietypowy sposób. Najlepiej robić to na płasko, by nasz sweter nie rozciągnął się. W tej kwestii istnieje jednak dobra wiadomość. Ze względu na wcześniej przedstawione ich właściwości, bardzo często kaszmirowe swetry wystarczy wietrzyć. Do prania nadają się te, które założyliśmy 3-4 razy.
Kaszmirowe stylizacje
Kaszmirowe swetry to idealna baza do stworzenia wyjątkowych, jesiennych stylizacji. W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie aż cztery propozycje oryginalnych zestawów. Ich podstawą są dwa kaszmirowe swetry, które wykorzystasz na wiele różnych sposobów.
Sweter z wełną i kaszmirem Minai, L’AF
Pierwszym pomysłem jest sweter z wełną i kaszmirem Minai od L’AF. Nieco dłuższy fason sprawia, że będzie świetnie wyglądał na każdej kobiecie, niezależnie od typu sylwetki. Szyfonowe falbanki i pudrowy kolor dodają mu dziewczęcości, w której poczujesz się fantastycznie. Odpinana, błyszcząca broszka zadecyduje o charakterze Twojej stylizacji – mniej lub bardziej eleganckiej. Ciepły, a zarazem stylowy i kobiecy sweter z kaszmirem sprawdzi się zarówno do klasycznej i eleganckiej czarnej spódnicy ołówkowej Brier, jak i do jeansów z przetarciami i zdobieniami Bling.
Jeansy z przetarciami i zdobieniami Bling, L’AF
Spódnica ołówkowa Brier, Potis&Verso
Drugą propozycją jest sweter z kaszmiru Odile od Potis&Verso, który zachwyca pięknym połączeniem kolorów. Bardziej klasyczny krój pozwala na formalne i biznesowe zestawienia.
Sweter z kaszmiru Odile, Potis&Verso
Odważne i pewne siebie kobiety mogą założyć go do białej spódnicy ołówkowej AK Classic 7 projektu Anety Kręglickiej, z bardzo zmysłowym rozcięciem z tyłu. Zestawione z cielistymi lub szarymi szpilkami stworzą piękne połączenie, które zachwyci wszystkich wokół Ciebie. Poczujesz się w tym zestawie niezwykle kobieco!
Te z pań, które w biznesowych stylizacjach bardziej cenią wygodne rozwiązania, proponujemy beżowe spodnie Rimini od Potis&Verso. Zapewnią one komfort, przy jednoczesnej elegancji i szyku – takie outfity lubimy najbardziej!
Biała spódnica ołówkowa AK Classic 7
Beżowe spodnie Rimini, Potis&Verso
Kaszmirowy sweter to must have każdej kobiety, która ceni sobie wysoką jakość noszonej odzieży, przy jednoczesnym zachowaniu elegancji i stylu. Jego zakup można potraktować jako wieloletnią inwestycję – odpowiednio pielęgnowana odzież posłuży Ci wiele sezonów. Podaruj sobie i swojej skórze odrobinę luksusu.