Solejka
Plisowanie w solejkę (soleil- w języku francuskim znaczy słońce) polega na zaprasowywaniu plis promieniście na kształcie koła tak, aby wokół talii i na biodrach otrzymać drobne, gęste pliski, prawie gładkie, a na dole plisy głębokie. Takie plisowanie jest najtrudniejsze i najdroższe, zużywa najwięcej tkaniny, ale jest też najbardziej efektowne. Szczególnie pięknie wygląda przy długości midi lub maxi, ma wtedy nieuchwytny retro- wdzięk i elegancję, jak w modelu TREVO z kolekcji Potis & Verso. Ta spódnica uszyta jest z tkaniny z satynowym połyskiem, co jeszcze bardziej eksponuje piękne regularne rytmy plis.
Spódnica Trevo z kolekcji Potis & Verso - zobacz w naszym e-sklepie
Drobne, delikatne plisy solejki z cienkiego szyfonu w spódnicy ADELAIN z kolekcji LAF - mają zupełnie inny urok, są lekkie i subtelne, tworzą miękką, efektowną fakturę na powierzchni.
Spódnica Adelain z kolekcji L'AF - zobacz w naszym e-sklepie
Oryginalnym przykładem plisowania w solejkę jest sukienka PRIMROSE od Potis & Verso. W tym modelu plisowany jest nie tylko piękny, zamaszysty dół, ale również niezwykle efektowne rękawy. Dzięki splisowaniu tkaniny w solejkę - góra rękawa jest skromna, a dół szeroki, pełny, bogaty.
Sukienka Primrose z kolekcji Potis & Verso - zobacz w naszym e-sklepie
Plisowanie proste
Plisowanie proste to równoległe, regularne fałdy od góry do dołu elementu. Samo plisowanie jest już na tyle dekoracyjne, że często wykonywane jest w gładkiej tkaninie. Zwróćcie uwagę na sukienkę SUSAN z kolekcji L’AF; gładki szyfon został splisowany w drobne regularne „prążki”, dzięki czemu jego faktura stała się oryginalna i nowoczesna. Dodatkowy ciekawy efekt uzyskano poprzez delikatne rozprasowanie brzegu falban - prosta, zwiewna sukienka zyskała klasę i oryginalność.
Sukienka Susan z kolekcji L'AF - zobacz w naszym e-sklepie
Plisowanie stosuje się również do tkanin drukowanych, jak w modelu RANIA z kolekcji Potis & Verso. Mocny, wyrazisty druk zwierzęcy został przełamany nowoczesnym, kontrastowym pasem mocnego koloru, a połączenie regularnego rytmu plis z fantazyjnym drukiem dało bardzo ciekawy efekt. W tym modelu ważna jest długość; plisowanie jest szczególnie efektowne przy dłuższych dołach, zwłaszcza, że ten jest przecięty poziomym, dekoracyjnym pasem.
Sukienka Rania z kolekcji Potis & Verso - zobacz w naszym e-sklepie
Plisowane elementy
Nie zawsze trzeba plisować całą spódnicę dla uzyskania ciekawego efektu, czasem wystarczy jeden element, jeżeli jest umiejętnie wpleciony w całość projektu. W wizytowej sukience z kolekcji LISABELLA dekoracją jest podwójna plisowana drobno falbana. Klasyczny druk w granatowe kwiaty na białym tle doskonale zaprezentował się w tym plisowanym elemencie, szyfon lekko prześwituje, kwiaty przenikają się wzajemnie, potęgując wrażenie przestrzenności falban.
Sukienka z kolekcji Lizabella - zobacz w naszym e-sklepie
Projektanci bawią się plisami, rodzajem plisowań i różnorodnością zastosowań. Przykładem może być spódnica TALA z kolekcji AK L’AF. Bazą tej wieczorowej spódnicy jest długa szyfonowa solejka, na którą nałożono kaskadowe białe plisowane „fartuszki” - całość niezwykle oryginalna, nowoczesna, modowa.
Spódnica Tala z kolekcji AK x L'AF - zobacz w naszym e-sklepie
Z czym nosić plisy?
Hmmm…łatwiej byłoby chyba powiedzieć z czym ich nosić nie należy. Plisowaną spódnicę możemy wystylizować wizytowo, biznesowo, casualowo. Elegancko i zmysłowo będzie wyglądała z krótkim topem, żakietem i butami na wysokim obcasie. W biurze poczuje się doskonale w towarzystwie koszuli lub dopasowanej dzianinowej bluzki i balerin lub butów na słupku. Nosić ja można również na sportowo; w zestawieniu z T-shirtem, bluzą czy ramoneską, do tego koniecznie trampki lub sneakersy. Do plisowanych sukienek i spódnic dobrze wyglądają małe torebki, a w stylizacji casual elegance skórzane mini-plecaki i nerki. Nie należy też przesadzać z biżuterią, ponieważ plisowana spódnica lubi skupić na sobie uwagę.