Zapisz się na newsletter
Zadzwoń i zamów: +48 888 88 44 88 E-mail e-sklep@eyeforfashion.pl
menu
keyboard_backspace Menu

Rodzaje kratek w modzie

2023-12-01 09:01:00

Podstawowe i najbardziej popularne rodzaje wzorów zna praktycznie każdy. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo są one rozbudowane i ile podtypów posiadają. Można by rzec „paski to paski a kratka to kratka, więc nad czym się tutaj rozwodzić?” Okazuje się jednak, że nie jest tak do końca i modne kraty można spotkać pod wieloma postaciami. Warto znać chociaż niektóre z nich, ponieważ często pasują one do konkretnych stylizacji i nie zawsze będą odpowiednim wyborem.

 

Rodzaj kratkRodzaje kratek w modzie

Elegancki krótki płaszcz w kratkę L'AF Madonna | Sklep Eye for Fashion 

Gingham (vichy)

Rodzaj ten znany jest pod dwoma nazwami. Pierwsza pochodzi od słowa „genggang”, które oznacza „pasiasty wzór”. Można więc pomyśleć, że ma to mało wspólnego z kratką. W przeszłości tworzono wzory w paski pod tą nazwą, a następnie postanowiono zdublować je oraz odwrócić, dzięki czemu osiągnięto efekt regularnego wzoru zbudowanego z równych kwadratów.

Pomysł na drugą nazwę zaczerpnięto od miasta o nazwie „Vichy” (Francja). To właśnie tam tkano różnorakie materiały z użyciem tego rodzaju kraty.

Czym charakteryzuje się kratka vichy? Przede wszystkim precyzją i poukładaniem. Wzór ten łączy zwykle dwa kolory. Jeden jest dominujący i daje wrażenie mocnego kontrastu z drugim. Jest to zazwyczaj biel (choć nie stanowi to reguły) połączona z innym, dowolnym kolorem, który na jasnym tle dobrze widać. Bardzo często gingham wykorzystuje się jako wzór koszul, bluzek, oraz sukienek (najczęściej tych lżejszych, letnich).

Pepitka

Pepitka to obecnie niezwykle popularny oraz modny wzór. Jest znany też pod nazwą „houndstooth”, ponieważ jego kształt przypomina psie zęby (kły). Pepitkę uzyskuje się poprzez zastosowanie specjalnej techniki, która nazywa się „parkietażem”. Polega ona na pokryciu danej płaszczyzny wielokątami, które łączą się ze sobą, lecz nie nachodzą na siebie. Na początku pepita znana była tylko w wersji czarno-białej, ponieważ w takiej postaci wypromowała ją Coco Chanel, która bardzo często wykorzystywała ją w swoich projektach. Dzisiaj jednak panuje o wiele większa swoboda kolorystyczna i ubrania z użyciem tego wzoru można dostać w różnych wariantach. Pepitka często pojawia się na marynarkach, żakietach, spódnicach i sukienkach. Jest to wzór typowo kobiecy, często stosowany w modzie biznesowej.

 

Rodzaj kratki - PepitkaRodzaje kratek w modzie - Pepitka

Dwurzędowa marynarka z ozdobnymi strzępieniami L'AF Murano | Sklep Eye for Fashion 

Buffalo

Kratka buffalo, wbrew pozorom, nie wywodzi się od zwierzęcia (w tym przypadku – bizona), ani nawet nie ma nic wspólnego z modnymi, ciężkimi butami na wysokich platformach. Krata buffalo to regularne, nienachodzące na siebie, stosunkowo duże kwadraty. W większości przypadków wykorzystane są tylko dwa, przeplatające się ze sobą kolory: czarny oraz mocny i wyraźny czerwony. Ten wzór jest charakterystyczny dla koszul (zwłaszcza męskich – znanych ze „stylu drwala”), które bardzo często posiadają po lewej lub obu stronach klatki piersiowej kieszonki. Aby je uwidocznić, stosuje się tam ukośny układ kratki. Choć czerwień jest najbardziej popularna, to jednak coraz częściej wprowadza się zamiast niej zieleń albo biel. Ponadto buffalo można spotkać na wielu szalach, płaszczach i torebkach. Należy jednak pamiętać, że nie jest to biznesowy rodzaj kratki. Zaliczymy go raczej do luźnych, codziennych wzorów.

Tartan

Nazwa ta kojarzy się głównie z czasami dzieciństwa, kiedy biegało się na tartanowych boiskach o specyficznym, gumowym zapachu. W modzie określenie to oznacza nieregularną kratkę, która może ukazać się pod różnorakimi postaciami. Pierwotnie wzór ten ozdabiał głównie szkockie kilty, a także pledy. Co więcej, w przeszłości wskazywał na przynależność danego obywatela, a także jego klasę i miejsce w społeczeństwie. Po części zostało to zachowane aż do dzisiejszych czasów. Każdy członek rodziny królewskiej posiada bowiem swój własny, unikalny wzór tartanu (w tym królowa Elżbieta II).

 

Rodzaj kratki - TartanRodzaje kratek w modzie - Tartan

Granatowo-beżowa marynarka w kratę Potis & Verso Max | Sklep Eye for Fashion 

Tartan jest uważany za jeden z najlepszych wzorów, jeśli chodzi o połączenie wielu kolorów bez przesycenia, ale i z gustem. Został on bardzo rozpowszechniony i obecnie można go spotkać w różnych wariantach. Dzieli się bowiem na:

Kratkę Burberry – zazwyczaj wykorzystywana w podszewkach trenczy albo jako wzór na szalach.

Tartan Blackwatch – tworzą go dwa kolory – granat i butelkowozielony. Deseń ten można także spotkać na szalikach, grubszych sukienkach, koszulach, garniturach albo piżamach.

Border tartan – inna jego nazwa to „tartan graniczny”. Charakteryzuje go połączenie białego i ciemnego koloru. Stosowany na tkaninach skośnych.

Windowpane

Windowpane ciągu ostatnich lat zyskał ogromną popularność, ze względu na rosnące znaczenie oversize’u. Składa się bowiem z dużych „okien”, czyli równo ułożonych kwadratów o sporej powierzchni. Często występuje w wersji czarno-białej lub biało-czarnej, ale można spotkać także inne barwy. To doskonała opcja dla kobiet pewnych siebie i świadomych mody. Windowpane świetnie wygląda na koszulach, sukienkach, bluzkach, marynarkach i spódnicach. Może być bazą oficjalnych stylizacji, jednak wtedy pozostałe elementy garderoby powinny być skromne i jednolite.

Tattersall

Kratka ta jest pochodną windowpane, jednakże wzór tworzony jest przez krzyżowo rozstawione paski, zwykle w dwóch różnych kolorach (np.: bordo i granat). Tło jest jasne, białe lub kremowe, choć dozwolone są także inne barwy. Niestety wzór ten nie jest tak popularny, jak pozostałe kratki, nie przyjął się entuzjastycznie. Czekamy na odważnego projektanta, który będzie w stanie go odczarować i przywrócić na wybiegi. Tattersall idealnie nadaje się do noszenia na mniej oficjalnych, jednak wciąż nie casualowych, koszulach i bluzkach.

Madras

Madras zdobi tkaniny, które charakteryzuje lekkość (czyli m.in. bawełnę, len itp.). Kolory mogą być różnorodne. Zwykle ich liczba wynosi od dwóch (rzadko) nawet do pięciu, sześciu. Wszystkie przeplatają się ze sobą. Bardzo często kratkę madras można spotkać na lekkich sukienkach i akcesoriach letnich.

 

Rodzaj kratki - MadrasRodzaje kratek w modzie - Madras

Sukienka szmizjerka w kratę Potis & Verso Gretta | Sklep Eye for Fashion 

Argyle

Choć nazwa może brzmieć egzotycznie, to wzór ten jest doskonale każdemu znany. To klasyka wśród kratek. Tworzą ją ukośne linie, które układają się w charakterystyczne romby. Najczęściej kratkę argyle wykorzystuje się na kamizelkach oraz koszulkach (np. polo) i swetrach. Niegdyś wzór ten uchodził za jeden z bardziej eleganckich. Dziś postrzegany jest dwojako, i to bardzo skrajnie. Z jednej strony bywa uznawany za równie elegancki jak w poprzednim wieku, kiedy jest nieprzesadzony i kolory nie są wyzywające. Z drugiej, kratka ta zaczęła być wykorzystywana nagminnie i niestety w sposób tandetny na swetrach i skarpetach noszonych na co dzień. Dzięki temu owiała się złą sławą. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by nosić dodatki w kratkę argyle do pracy czy na spotkania.

Pin check

To najdrobniejsza kratka ze wszystkich znanych typów. Nazwę przetłumaczyć można jako „szpilkową kratkę” i jest to bardzo trafne sformułowanie, ponieważ małe kwadraciki przypominają główki szpilek. Tak drobna kratka nigdy nie będzie bardzo oficjalna, więc na spotkania wysokiej rangi lepiej założyć klasyczną kratkę vichy. Niemniej, pin check to świetna propozycja do biura lub na co dzień do jeansów.

Kratek moc

Jak widać, rodzajów kratek jest wiele. Oczywiście nie zawsze projektanci trzymają się sztywnych reguł i łączą poszczególne wzory albo zmieniają ich kształty i ułożenie. Rodzaje kratek na pewno warto znać, zwłaszcza te najbardziej popularne, aby nie popełnić modowego faux pass błędną nomenklaturą. Warto też potrafić dobrać kratkę do okazji i całego stroju, gdyż między innymi wygląd wpływa na to, jak się czujemy w danej sytuacji.

 

Rodzaje modnej kratki Różne rodzaje kratek w modzie

Sukienka midi w drobną kratę Potis & Verso Margo | Sklep Eye for Fashion 

shopping_basket Mój koszyk
favorite_border Ulubione